شایان سید شجاع؛

این طور که از شواهد پیدا است، موفقیت های چشمگیر سرمربی پرتغالی استقلال هرگز به مذاق مربیان ایرانی لیگ برتر خوش نیامده و همین موضوع باعث شده تا آن ها مشکلات فنی خود را پشت دعوا های ساختگی کنار زمین پنهان کنند.

به گزارش “روزنامه استقلال جوان”، بعد از باخت جنجالی استقلال به سپاهان در ورزشگاه نقش جهان و زمانی که کسی تصور نمی‌کرد آبی‌ها بتوانند فاصله ٨ امتیازی ایجاد شده تا صدر جدول را جبران کنند، ساپینتو در نشست خبری پس از بازی گفت: بازی های زیادی تا انتهای فصل باقی مانده و همچنان امیدوار به قهرمانی است.

اولین اقدام قابل توجه ساپینتو بعد از دبل شکست مقابل شاگردان هموطنش ژوزه مورایس کنار گذاشتن سیاوش یزدانی از جمع آبی پوشان بود، اقدامی که به تبع اشتباهات مرگبار وی در ٢ مصاف حساس برابر تراکتور و سپاهان صورت گرفت.

ریکاردو و شاگردان با انگیزه اش اما از آن موقع تا به امروز دیگر رنگ باخت یا مساوی را ندیدند تا جایی که با توجه به نتایج رقم خورده برای دیگر مدعیان قهرمانی، پس از سوت پایان آخرین بازی از هفته بیستم، استقلال هم امتیاز با پرسپولیس و با سه امتیاز کمتر از سپاهان در رده سوم جدول ایستاد.

آبی ها علاوه بر کسب ١٢ امتیاز از ٤ دیدار متوالی، موفق شدند آمار خوب ثبت ٣ گل به ازای هر بازی را کسب کنند..

همانطور که پیش بینی می شد همزمان با اوج گیری استقلال فرافکنی ها و جوسازی های سرمربیان دیگر تیم های لیگ برتری از صدر گرفته تا قعر شروع شد. در بالای جدول مرد اول نیمکت قرمز ها که تا چندی پیش و پس از پیروزی فوتبال را اولویت روز جامعه نمی دانست، پس از نتایج نا امید کننده شروع به بهانه جوئی های عجیب کرد.

در میانه جدول اما داستان کمی تفاوت داشت، مربیان تیم هایی همچون مس و پیکان که در برابر استقلال متحمل شکست شده بودند، ترجیح دادند دلایل باخت خود را پشت دعوا های ساختگی با نیمکت آبی ها پنهان کنند.

یکی از بهانه هایی که مربیان برخی تیم ها برای ایجاد چالش با ساپینتو می‌تراشند مربوط به واژه “جنگل” است که تا کنون چند بار از زبان ساپینتو و دستیارش در نشست های خبری پیش و پس از بازی خارج شده است. ادبیاتی که با توجه به تفاوت های بین فرهنگی و انتقال منظور در کنش گفتاری هرگز نمی تواند به منزله بی احترامی به رقبا تلقی شود.

اگر چه هواداران استقلال در طول سال های اخیر موارد متعدد و متنوعی از تصمیمات تبعیض آمیز وزارتی و فدراسیونی را تجربه کرده اند، مواضع کمیته انضباطی نسبت به این کشمکش ها یک بار دیگر باعث بهت و تعجب آبی دلان شده است.

اردیبهشت هزار و‌ سیصد و نود و هفت زمانی که برانکو ایوانکوویچ سرمربی وقت سرخ پوشان بعد از عدم کسب نتیجه دلخواه مقابل ذوب آهن در کنفرانس خبری پس از بازی شرکت نکرد، علت این اقدامش را این گونه بیان کرد: حاضر نشدم چون نمی خواستم در این “سیرک” شرکت کنم! نکته دردآور احکام رنگی نهاد های انضباطی در خصوص این گونه اظهار نظر ها است.

اکنون نیز به نظر می رسد رویه سال های گذشته ادامه دارد و دفاع جانانه ساپینتو از عنوان قهرمانی این تیم به کابوس ترسناک عده اي بدل شده است.

خواه فوتبال ایران را سیرکی فرض کنیم که برانکو از آن سخن گفت یا جنگلی که به قول برخی ها ساپینتو گفته، استقلال همواره قطب برتر و قدرت اول آن بوده و در تازه ترین فصل آن نیز “سرمربي” جذاب پرتغالی ليدري آن را بر عهده دارد.

استقلال جوان
27 بهمن 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را برای یک دوست بفرست